EDİTÖRLÜK

Editörlük; bir kitabı veya metni redakte etmek değildir!

Editörlük; bir kitabı veya metni redakte etmek değildir. Editörlük, kitap yapım aşamasının başından sonuna kadar metin üzerinde çalışmaktır. 

 

Editör, kitabın tüm aşamalarını yöneten kişidir; Metin işleme, redakte ettirme, iç tasarımı tasarlama, isim belirleme, kapak tasarlama, baskı öncesi kontrol bunlardan bazılarıdır.

Redakte etmek ise; kitabı veya metni dil bilgisi açısından düzenlemek ve kusursuz bir metin oluşturmaktır. Redaktör, editörün altında çalışır veya işi editörden alır. 

Her türün veya kategorinin editörü farklı olabilir. Bu uzmanlık gerektiren alanlarla ilgilidir çoğunlukla. Örneğin çocuk kitapları pedagoji bilgisi gerektiren bir alandır. Ayrıca bu tür kitapların iç ve kapak tasarımları da diğer kitaplardan farklıdır.

Biz bir kitabı edit ederken; kitabın adı ile içerik arasındaki uyumuna, kitabın içeriğine göre iç ve kapak tasarımına, baskı öncesinde oluşabilecek hataları önceden kestirebilme ve önlemini alma, kitaba göre bir proje oluşturma, bu proje kapsamında; kapağın ne tür bir kapak olacağı, yan kağıt veya kulak kullanılıp kullanılmayacağı, özel ayraç yapılıp yapılmayacağı gibi bir çok özelliği göz önünde bulunduruyoruz.

 

Bizimle çalışmak istiyorsanız lütfen iletişime geçin; kitabınızla ilgili sağlıklı bilgiler alın.